Studenci Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Sandomierzu wystąpili podczas koncertu, który 7 czerwca odbył się w Kolegiacie św. Michała Archanioła w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wydarzenie było okazją do prezentacji umiejętności młodych muzyków oraz popularyzacji muzyki organowej i sakralnej.
W niedzielne popołudnie w zabytkowych wnętrzach ostrowieckiej kolegiaty wystąpiło ośmioro studentów II, III i IV roku Diecezjalnego Studium Organistowskiego. Program obejmował zarówno kompozycje organowe, jak i utwory wokalno-instrumentalne reprezentujące różne epoki i style muzyczne.
Koncert rozpoczęła Weronika Masternak, organistka parafii w Szumsku, która wykonała dwa znane utwory na sopran i organy: “Ave verum Corpus” Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz “Panis Angelicus” Césara Francka.
Publiczność mogła następnie wysłuchać kolejnych prezentacji studentów. Krzysztof Szczygieł wykonał “Ave Maria”, Hubert Piteras zaprezentował “Preludium Es-dur op. 38 nr 23” Władysława Żeleńskiego oraz “Jupitera” Gustava Holsta. Julia Pasterczak zagrała “Symfonię” z Kantaty BWV 156 Johanna Sebastiana Bacha i chorał “Ach Gott und Herr” Johanna Gottfrieda Walthera. Jakub Pataraniak wykonał “Pastorale C-dur” Ernesta Dicksa, natomiast Marcin Tłusty przedstawił „Preludium i fugę g-moll” BWV 558 oraz preludium chorałowe Carla Augusta Freyera. Mateusz Kaliński zaprezentował chorał “Wer nur den lieben Gott lässt walten” BWV 642 oraz “Preludium i fugę c-moll” BWV 549 Johanna Sebastiana Bacha.
Finał koncertu należał do Mileny Bomby, która wykonała “Adagio” z Sonaty c-moll BWV 526 Johanna Sebastiana Bacha.
Wydarzenie zgromadziło miłośników muzyki organowej oraz muzyki sakralnej. Koncert poprowadził ks. dr Witold Garbuliński, który przybliżył słuchaczom wykonywane utwory i ich miejsce w tradycji muzyki kościelnej. Spotkanie było również okazją do zaprezentowania efektów kształcenia przyszłych organistów przygotowujących się do posługi muzycznej w parafiach diecezji.






