Święto ludzi Wisły

W dniach 19–21 czerwca Sandomierz  już po raz 4. stał się stolicą flisaków, wodniaków i wszystkich ludzi związanych z żeglugą rzeczną.

Tegoroczne Sandomierskie Wianki Flisackie zgromadziły licznych uczestników z różnych regionów Polski, którzy przez trzy dni wspólnie pielęgnowali tradycje związane z Wisłą oraz kulturą flisacką.

Kulminacyjnym punktem obchodów był ostatni dzień święta. Na zaproszenie kapitana Żeglugi Wielkiej pana Tadeusza Prokopa na pokładzie statku „Syrenka” Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz odprawił Mszę Świętą w intencji wszystkich flisaków, wodniaków i osób związanych z żeglarstwem oraz żeglugą śródlądową.

W Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele środowisk flisackich i wodniackich, turyści oraz ich rodziny. Obecni byli również przedstawiciele władz samorządowych, wśród nich burmistrz Sandomierza pan Paweł Niedźwiedź oraz starosta sandomierski pan Marcin Piwnik. W uroczystości uczestniczyli także goście przybyli z różnych stron Diecezji Sandomierskiej oraz całej Polski.

Nawiązując do słów Chrystusa: „Nie bójcie się ludzi”, biskup wspomniał w homilii o odwadze flisaków i wodniaków, a także o utrzymujących z nimi przez wieki kontakty mieszkańcach Sandomierza.

– Świadomi nieprzewidywalności Wisły i własnych słabości wszyscy oni zawierzali swoje życie Bogu, podejmując karkołomne wyzwania. Pomocna była w tym ich otwartość, zdolność budowania relacji, co zapewniało godziwe życie i przysparzało bogactwa miastu. Konkurując dzisiaj ze sobą na różnych polach, boimy się bardziej drugiego człowieka niż Boga i poddajemy się bez walki w obliczu trudności. Może nie mamy „swoich” na szczytach władzy, ale Bóg roztacza stale przed nami stare i nowe możliwości, jedną z nich jest z pewnością ta rzeka przepływająca przez historię Sandomierza i teraźniejszość miasta. Dlatego bardzo się cieszę z dzisiejszego spotkania. Pragnę abyśmy nie ustawali w modlitwie i w działaniach, zastępując lęk zaufaniem do Boga oraz do drugiego człowieka – powiedział biskup.

Na zakończenie Mszy Świętej biskup Krzysztof Nitkiewicz poświęcił figurkę św. Barbary, patronki flisaków, wykonaną z węgla i podarowaną przez gości ze Śląska. Symboliczny dar przypłynął do Sandomierza drogą wodną, podkreślając więź pomiędzy regionami połączonymi biegiem Wisły.

Następnie ordynariusz sandomierski poświęcił łodzie flisackie, po czym wsiadł na jedną z nich, uczestnicząc w rejsie po Wiśle. Barwna parada jednostek pływających po raz kolejny przypomniała o bogatych tradycjach flisackich Sandomierza oraz znaczeniu królowej polskich rzek dla historii i tożsamości regionu.

Sandomierskie Wianki Flisackie od lat łączą mieszkańców, turystów i miłośników żeglugi, stając się nie tylko okazją do wspólnego świętowania, ale również do pielęgnowania dziedzictwa związanego z Wisłą i dawnym flisactwem.