„Nie może być tak, że chrześcijanie spotykają się raz do roku na wspólnej modlitwie, a potem żyją jakby się nie znali” – powiedział bp Krzysztof Nitkiewicz. Przewodniczący Rady ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski był gościem „Wieczoru Ekumenicznego” w lubelskim Trybunale Koronnym. Rozmowę prowadził ks. Grzegorz Brudny, proboszcz parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Lublinie.
Opowiadając o swoim dzieciństwie, bp Nitkiewicz zwrócił uwagę, że dorastanie na Podlasiu, które jest pograniczem kulturowym, było pierwszą lekcją ekumenizmu.
„Wielu rówieśników i kolegów szkolnych wyznawało prawosławie. Czymś normalnym dla nas było, że z okazji ślubów czy pogrzebów chodziło się do cerkwi” – wspominał biskup sandomierski.
Innym przejawem dobrych relacji pomiędzy podlaskimi katolikami i prawosławnymi było wymienianie się pracą w trakcie świąt. „Mój ojciec był strażakiem. Do tej pory pamiętam jak pełnił służbę w trakcie Wielkanocy obchodzonej według kalendarza juliańskiego, a kiedy obchodził według gregoriańskiego, wtedy jego prawosławni koledzy służyli za niego” – wspominał.
Mówiąc o kształcie polskiego ekumenizmu, stwierdził, że wciąż pozostaje on sferą formalności. „Nie może być tak, że chrześcijanie spotykają się raz do roku na wspólnej modlitwie, a potem żyją jakby się nie znali. W ekumenizmie musimy unikać efekciarstwa. Robimy różne gesty, z których nic nie wynika. Musimy pielęgnować dialog i wzajemne relacje” – tłumaczył hierarcha.
Biskup sandomierski powiedział, że chrześcijanie nie mogą spoczywać na laurach, ale muszą trwać w ciągłym wysiłku dążenia do jedności. „Musimy iść do przodu. Nie możemy zatrzymać się tylko na deklaracjach i wciąż musimy rozmawiać. Aż w końcu spotkamy się przy jednym stole eucharystycznym” – powiedział przewodniczący episkopalnej Rady ds. Ekumenizmu.
Wcześniej, w lubelskiej archikatedrze odbyło się nabożeństwo Słowa Bożego, któremu przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz.
Spotkanie odbyło się jako element projektu „Lublin ekumeniczny 2018”, który realizowany jest w stulecie odzyskania niepodległości. W jego ramach organizowane są nabożeństwa ekumeniczne, spotkania, dyskusje i koncerty.
Źródło: ekai.pl, dab, Lublin Ⓒ ℗