Dni Kultury Chrześcijańskiej Diecezji Sandomierskiej

Z inicjatywy Biskupa Sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza w dniach 2-14 kwietnia 2024 r. w naszej diecezji odbędą się Dni Kultury Chrześcijańskiej.

„Nauczanie posoborowe Kościoła oraz wypowiedzi Papieży zwracają uwagę na dużą rolę kultury w życiu Kościoła. Jest ona także skutecznym narzędziem ewangelizacji… Biorąc pod uwagę potrzeby chwili obecnej, konieczny jest powrót do tej formy duszpasterskiej”. (Bp Krzysztof Nitkiewicz)

Powracając do tej idei ukazania kultury, która sięga do źródeł i inspiracji chrześcijańskich, pragniemy zaprosić do skorzystania z naszej oferty programowej. Dni Kultury Chrześcijańskiej pod hasłem „Piękno chrześcijańskiej inspiracji” rozpoczną się w dniu 2 kwietnia 2024 r., w którym obchodzić będziemy kolejną rocznicę śmierci św. Jana Pawła II i potrwają do 14 kwietnia 2024 r. – rocznicy przyjęcia chrztu przez Polskę.

Otoczeni brakiem piękna, blichtrem brzydoty potrzebujemy zatrzymania się i refleksji, aby zauważyć to, co stwierdza Cyprian Kamil Norwid w utworze „Próba”:
… to, co w nich dźwiękiem jest,
Jak dźwięk przemija.
Piękno i prawda trwają
Poprzez wieki.

Juliusz Słowacki stwierdził:
Piękno, jest to widzenie Miłości.
Duszę narodu w pięknie wam ukażę
Na skrzydłach pieśni ją położę…

W takim duchu zatroskania też o to, co dziś przestaje być wartością i dorobkiem narodu oraz przekazu następnym pokoleniom, organizowane są te dni, jako dobra alternatywa dla wszystkich zainteresowanych pogłębianiem i doświadczaniem wzniosłości piękna.

Ks. Andrzej Rusak

Ks. Grzegorz Słodkowski