Duchowe Pielgrzymowanie – Dzień 2

Zapraszamy każdego, kto nie może w tym roku czynnie uczestniczyć w XXXIX Pieszej Pielgrzymce Diecezji Sandomierskiej do Tronu Jasnogórskiej Pani do udziału w duchowym przeżywaniu tego wyjątkowego czasu.

Każdy kolejny dzień będzie składał się z poszczególnych punktów, które tworzą całość duchowego pielgrzymowania. Zachęcamy do zaangażowania się w tę formę kultu Matki Bożej Częstochowskiej i oddania chwały Bogu ze swojego życia.

Rozważanie biblijne dostosowane do fragmentu Ewangelii z dnia dzisiejszego przygotował ks. Rafał Kusiak.

Podcast na temat patrona dzisiejszego dnia pielgrzymowania przygotował ks. Jarosław Raczak.

NOWENNA DO MATKI BOŻEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ
DZIEŃ DRUGI

I. Wprowadzenie

W roku 1430 wieść o licznych dziękczynnych wotach, złożonych w skarbcu jasnogórskim, zwabiła bandę rabusiów, zarażonych błędami sekty Husytów. W czasie napadu na klasztor udało im się wywieźć Cudowny Obraz. Jak głosi tradycja, w miejscu, gdzie dziś stoi kościół św. Barbary, konie przestraszone ustały i dalej nie chciały ciągnąć wozu. Wówczas jeden z łupieżców rzucił obraz w błoto i w ślepym gniewie pociął go szablą; po czym wszyscy zbiegli. Wkrótce OO. Paulini odnaleźli szczątki rozbitego Wizerunku. Wieść głosi, że obmyto go wodą ze źródła, które miało w tym czasie wytrysnąć. Do dziś dnia źródło bije, a wierni uważają jego wodę za cudowną.

Powiadomiony o napadzie król Władysław Jagiełło sam zajął się sprawą odnowienia Obrazu. Sprowadził do Krakowa najlepszych artystów. Wywiązali się oni znakomicie z powierzonego im zadania. Ślady cięć miecza, widoczne na obliczu Jasnogórskiej Pani, przypominają o usiłowaniu zniszczenia obrazu.

II. Modlitwa dziękczynienia

Maryjo ze zranionym obliczem, za to, że jesteś z nami w dniach ciężkich klęsk i cierpień Narodu,

– dziękujemy Ci, Pani Częstochowska!

Za uratowanie od zniszczenia Twego obrazu w sercach pokoleń idących przez polską ziemię,

– dziękujemy Ci, Pani Częstochowska!

Za budzenie w polskich sercach miłości ku Tobie, miłości niweczącej smutek i rozpacz,

III. Modlitwa czci i miłości

Matko Częstochowska, w Twoim obrazie pociętym mieczami,

– miłujemy Cię i wysławiamy Ciebie!

Maryjo, która odbierasz hołdy na Jasnej Górze tak od możnych jak i od ubogich,

– miłujemy Cię i wysławiamy Ciebie!

Matko, która jesteś Pośredniczką łask w licznych sanktuariach i świątyniach wzniesionych ku Twojej czci na całym świecie,

IV. Modlitwa prośby

Prosimy Cię, Jasnogórska Matko:

Kiedy źli ludzie nam zagrażają,

– bądź naszą pomocą i naszym ratunkiem!

Kiedy ogarnia nas zwątpienie i pokusa niewiary,

Kiedy tracimy dobra materialne,

– bądź naszą pomocą i naszym ratunkiem!

Kiedy jesteśmy smutni i opuszczeni po stracie bliskich nam osób,

– bądź naszą pomocą i naszym ratunkiem!

Kiedy z lękiem patrzymy na liczne niebezpieczeństwa zagrażające młodzieży Polonii świata,

V. Zakończenie

1 dziesiątek Różańca (albo 3 razy Zdrowaś, Maryjo), Pod Twoją obronę.

Modlitwa. Wszechmogący i miłosierny Boże, który w Najświętszej Maryi Pannie przedziwnie ustanowiłeś nieustanną pomoc dla obrony Narodu Polskiego, a Jej święty Obraz Jasnogórski wsławiłeś niezwykłą czcią ze strony wiernych, spraw łaskawie, abyśmy z taką pomocą, walcząc za życia, w chwili śmierci zdołali odnieść zwycięstwo nad złośliwym wrogiem. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Postaraj się uczestniczyć dzisiaj w Eucharystii. Nie zapomnij o pełnym uczestnictwie, przez przyjęcie Komunii św.

Ojciec Elizeusz – “ABC osobistego oddania się Maryi”

KIM JEST DLA NAS MARYJA?

Maryja jest stworzeniem Bożym, jak my; sama z siebie jest niczym i wszystko zawdzięcza Bogu. Bóg jednak uczynił Ją najpiękniejszym i najmożniejszym po Chrystusie człowiekiem. Nie potrzebował Jej do wykonania Swoich planów, ale z miłości dla Niej i dla ludzi powołał Ją do życia i przez Nią chce spełniać największe Swe dzieła.

Maryja jest Matką Bożą i ten przywilej, jedyny i niepojęty, wynosi Ją ponad wszystkie stworzenia. Wejście w tajemniczy związek z Trójcą Świętą sprawia, że Maryja jest dla nas tajemnicą.

Maryja jest Matką Odkupiciela i z tego tytułu jest naszą Współodkupicielką. Stojąc pod krzyżem płaciła wraz z Chrystusem i w zależności od Niego bólem Swego Niepokalanego Serca cenę Odkupienia. Z tego tytułu ma prawo, do każdego człowieka, bo współwysłużyła każdemu razem z Jezusem życie wieczne.

Maryja jest Pośredniczką wszystkich łask. Nic nie przychodzi do nas od Boga bez Niej. Syn przekazał Jej wszystko, co zdobył przez Swe zbawcze życie i śmierć. Maryja każdą łaskę może uprosić i każdą jaką otrzymujemy uprasza rzeczywiście.

Maryja jest Królową Świata, Aniołów i ludzi. Posiada nie tylko królewską godność, ale prawdziwą królewską władzę. Jest królową potężną i nie oprze się Jej nic. Bóg Jej niczego nie odmawia, a Ona wie, o co Go może prosić. Królowa świata posiada moc nad szatanem. Zły duch lęka się Jej bardziej niż wszystkich aniołów i świętych.

Maryja jest Matką Kościoła i Matką ludzi. Jest Matką Mistycznego Ciała, jego nadprzyrodzonego życia. Bóg przez Nią daje Kościołowi i każdemu z jego członków Swoje życie, przez Nią daje siłę, wzrost i rozwój.

Jeśli Bóg uczynił Maryję tak wielką i piękną i wprowadził Ją tak głęboko w dzieło zbawcze, w życie Kościoła i każdego z nas, uczynisz bardzo mądrze, gdy postarasz się związać z Nią jak najściślej.

Na zakończenie dnia postaraj się odśpiewać Apel Jasnogórski.

Do zobaczenia jutro!