Habemus papam! Nie lękajcie się!

Dokładnie 41 lat temu krakowski kard. Karol Wojtyła został wybrany na papieża.

Fot. EAST NEWS

Był drugi dzień konklawe. Biały dym zwiastujący dokonanie wyboru pojawił się nad Kaplicą Sykstyńską o godz. 18.18. Dla wszystkich stało się jasne, że kardynałowie wybrali nowego papieża. Nikt jednak nie przypuszczał, że 262. następcą św. Piotra będzie młody metropolita krakowski – kard. Karol Wojtyła.

Ojciec Święty w swoim testamencie, tak wspomina ten dzień:

Kiedy w dniu 16. października 1978 konklawe kardynałów wybrało Jana Pawła II, Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński powiedział do mnie: zadaniem nowego papieża będzie wprowadzić Kościół w Trzecie Tysiąclecie. Nie wiem, czy przytaczam to zdanie dosłownie, ale taki z pewnością był sens tego, co wówczas usłyszałem. Wypowiedział je zaś Człowiek, który przeszedł do historii jako Prymas Tysiąclecia. Wielki Prymas. Byłem świadkiem Jego posłannictwa, Jego heroicznego zawierzenia. Jego zmagań i Jego zwycięstwa.

Rozpoczął się nowy, przełomowy pontyfikat – Jana Pawła II, który odmienił oblicze Kościoła i świata.

źródło: diecezja.pl
    mediatekajp2

Ks. Jarosław Raczak
    Redaktor audycji katolickich TVP. Doktorant nauk o mediach, idealista pragnący naprawiać świat. Oddany bez reszty ludziom. Miłośnik białego szaleństwa i nowych technologii. Stara się być – najlepszą z możliwych – wersją księdza. jarekraczak@gmail.com