Hołd tarnobrzeżan papieżowi

Na tarnobrzeskim kościele ojców Dominikanów zawisła tablica upamiętniająca dwukrotny pobyt św. Jana Pawła II.

Bp Krzysztof Nitkiewicz poświęcił 8 grudnia tablicę, która upamiętnia dwukrotny pobyt metropolity krakowskiego kardynała Karola Wojtyły, zaś jej odsłonięcia dokonał o. Marek Grzelczak OP, przeor tarnobrzeskiego klasztoru w asyście przedstawicieli Społecznego Komitetu Ufundowania Tablicy Pamiątkowej. Nawiązując do obchodzonej uroczystości Niepokalanego Poczęcia Maryi, bp Nitkiewicz nazwał św. Jana Pawła II papieżem maryjnym, co jeszcze bardziej związało go z tarnobrzeskim sanktuarium.

– Jest to hołd mizerny, bo czym wyrazić naszą wdzięczność za dary otrzymane za przyczyną św. Jana Pawła II. Za jego nieustanna pomoc z nieba, za cierpliwe nauczanie i za wszystko co uczynił dla naszej ojczyzny. Niechże ta tablica będzie świadectwem miłości, jaką otaczamy tego Wielkiego Polaka – powiedział w imieniu komitetu fundacyjnego Krzysztof Zwiefka.

Autorem, marmurowej tablicy jest artysta rzeźbiarz, absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych Krzysztof Czerwiak.

Wspomnienia dwukrotnego pobytu kard. Karola Wojtyły w Tarnobrzegu – w 1966 i 1976 r. – skłoniły tarnobrzeżan do powołania Społecznego Komitetu Ufundowania Tablicy Pamiątkowej, który swą działalność rozpoczął we wrześniu 2014 r. W jego skład weszli: Bogusława Boyen, Jolanta Kret i Krzysztof Zwiefka. Za priorytet komitet uznał zebranie funduszy na ufundowanie pamiątkową tablicę, którą planowano odsłonić w 2016 roku, czyli w 50. i 40. rocznicę pobytu Wielkiego Polaka (prace remontowe przy elewacji kościoła wymusiły zmianę terminu).

Ponadto w ubiegłym roku ogłoszony został konkurs „Święte słowa”, mającego popularyzować myśli Ojca Świętego. Jego rozpowszechnieniem zajęła się Elżbieta Chruściel oraz Anna Żarów, dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Tarnobrzegu.

Na pamiątkę tego, jakże podniosłego wydarzenia wydana została broszura okolicznościowa, w której opublikowano rys historyczny obecności kard. Karola Wojtyły w Tarnobrzegu oraz prace nagrodzone w konkursie „Święte słowa”.

Tekst i Foto. – Katarzyna Opioła

Red.