Huta Józefów – Św. Maksymiliana Marii Kolbe

Parafia pod wezwaniem św. Maksymiliana Marii Kolbe

woj. lubelskie, pow. Kraśnik, gm. Szastarka
23-225 Szastarka, Huta Józefów 178, tel. 15 871 57 04

Początki wsi Huta Józefów związane są z pobliską miejscowością Polichna i sięgają XV/XVI w. Wtedy właśnie powstała wieś Wola Policheńska, która dała początek folwarkowi Józefów, a następnie obecnej wsi Huta Józefów. W administracji kościelnej przynależała ona do parafii Potok Wielki. Wraz z początkiem lat 80-tych XX w. jej proboszcz ks. Bolesław Mazurek rozpoczął starania o wybudowanie w Hucie Józefów kaplicy. Z taką inicjatywą wyszli też sami mieszkańcy miejscowości i Zarajca Modliborskiego, gdzie głównym inspiratorem był Ryszard Mazur. Biskup B. Pylak zlecił to zadanie wikariuszowi z Potoka Wielkiego ks. Wojciechowi Ogrodniczukowi. Parafia Huta Józefów erygowana została 8 czerwca 1990 r. Kościół parafialny pw. św. Maksymiliana Marii Kolbe zbudowany został na początku lat osiemdziesiątych wg projektu inż. Edwarda Paszkiewicza. Teren pod budowę świątyni ofiarował Piotr Zięba. Nad całością prac czuwał ks. Wojciech Ogrodniczuk. 4 sierpnia 1983 r. bp B. Pylak nadał kościołowi tytuł św. Maksymiliana Marii Kolbego. Uroczystego poświęcenia świątyni dokonał bp W. Świerzawski w 1994 r. Świątynia jest w stylu nowoczesnym, lecz o wyglądzie nawiązującym do tradycyjnego. Posiada ceglane, kurtynowe ściany, stwarzające miejsca dla podłużnych okien w załamaniach, i wieżę nakrytą czworobocznym daszkiem na frontonie. Blaszany dach ponad nieco niższym transeptem wieńczy podobna do wieży sygnaturka. W jednonawowej przestrzeni ozdoby i wyposażenie są drewniane. Ołtarz główny z podstawą w formie kamiennego kielicha zwieńczony został obrazem patrona parafii z dwiema koronami po bokach, symbolizującymi czystość i męczeństwo św. Maksymiliana.

– w niedziele i święta: 8.00, 10.00 (maj-sierpień), 9.00, 11.00 (wrzesień-kwiecień)
– w dni powszednie: 7.45, 18.00 (maj, czerwiec, październik)
– w święta państwowo zniesione: 9.00 lub 17.00.

Odpusty: św. Maksymiliana Kolbe (niedziela po 14 sierpnia).

Do parafii należą: Felinów (część), Huta Józefów, Kolonia Stojeszyn (część), Radwanówka (część), Stany Nowe (część), Zarajec Modliborski (część), Zarajec Potocki (część).

Kapłani pochodzący z parafii: Sz. Szpyra SVD, M. Startek, G. Lipiński.

Siostry zakonne pochodzące z parafii: M. Igras.

Grupy parafialne: koła żywego różańca, Liturgiczna Służba Ołtarza, schola, Koło Przyjaciół WSD, Rodzina Sercańska.

Cmentarz: parafialny, odległość od kościoła 300 m.

Proboszcz - Ks. kan. mgr Eugeniusz Ziajko (od 2018 r.)