Janik – Niepokalanego Poczęcia NMP

woj. świętokrzyskie, pow. Ostrowiec Św., gm. Kunów
27-415 Kunów, Janik, ul. Szkolna 1, tel. 41 261 12 22
e-mail: janiksandomierz@neostrada.pl

Wieś Janik istnieje co najmniej od XV w., kiedy to nosiła nazwę Jamnik. Przynależała ona do parafii Kunów. W latach 90-tych XX w. podjęto inicjatywę utworzenia w Janiku samodzielnej placówki duszpasterskiej. Starania w tym w kierunku podjął wikariusz parafii Kunów ks. Paweł Cygan. W 1993 r. wybudował on w Janiku dom parafialny, w którym zlokalizowana została tymczasowa kaplica. Parafia została erygowana 3 grudnia 1995 r. Kościół parafialny Niepokalanego Poczęcia NMP został zbudowany w latach 1997-2000. Uroczystego poświęcenia świątyni dokonał bp M. Zimałek 8 grudnia 2000 r. Od tego czasu trwały prace nad wystrojem wnętrza kościoła, którymi kierował ks. Adam Puścizna. Świątynia została wzniesiona z cegły w stylu nowoczesnym. Składa się z nawy oraz niesymetrycznego zaplecza po jej prawej stronie, którego dolna część pełni rolę nawy bocznej. Tworzą je trzy połączone szczyty dachów, prostopadłe do dachu nawy. Na dachu nawy znajduje się mała, wieloboczna wieżyczka z dachem ostrosłupowym, zwieńczona krzyżem. U szczytu fasady jest podwójne okno, zaś po jej lewej – stronie wzniesiona nieco później na planie kwadratu wieża-dzwonnica. Jej płaska ściana urozmaicona jest dwoma umieszczonymi po lewej stronie okienkami. Powyżej, na ośmiu betonowych filarach, wznosi się ostrosłupowy, czterospadowy dach.

– w niedziele i święta: 8.00, 10.00, 11.30
– w dni powszednie: 17.00
– w święta państwowo zniesione: 10.00, 17.00.

Odpusty: Niepokalanego Poczęcia NMP (8 grudnia).

Do parafii należą: Janik, Kolonia Inwalidzka.

Grupy parafialne: Apostolat „Margaretka”, koła żywego różańca, Koło Przyjaciół WSD, KSM, Liturgiczna Służba Ołtarza.

Cmentarz: parafialny w Kunowie, odległość od kościoła ok. 4 km.

Proboszcz - Ks. mgr Ireneusz Rząsa (od 2023 r.)