Jarocin – Matki Bożej Bolesnej

woj. podkarpackie, pow. Nisko, gm. Jarocin
37-405 Jarocin, Jarocin 165, tel. 15 871 31 28
www.parafiajarocin.jimdo.com, e-mail: jarocinparafia@gmail.com

Pierwsze informacje na temat Jarocina pochodzą z XVIII w. Wieś ta oraz okoliczne miejscowości przynależały do parafii Pysznica. Od 1818 r. wierni z tego terenu uczęszczali do kościoła w Kurzynie, który był filią parafii Pysznica. Ośrodek duszpasterski w Jarocinie zorganizowany został przed I wojną światową. Wybudowana wtedy świątynia od 1913 r. stanowiła kościół filialny nowo powstałej parafii Kurzyna. 1 stycznia 1920 r. w Jarocinie utworzono samodzielną ekspozyturę, której pierwszym duszpasterzem został ks. Stanisław Władyka. Parafię Jarocin erygowano 16 listopada 1927 r. Początkowo patronował jej św. Antoni z Padwy, obecnie jest ona pod wezwaniem MB Bolesnej. Kościół parafialny pw. św. Antoniego z Padwy zbudowany został w latach 19111913. Budową świątyni kierował Aleksander Krajewski z Radomyśla. Kościół poświęcony został w 1916 r. Natomiast w 1969 r. dobudowano do niego przedsionek, na podstawie projektu inż. Józefa Kozieja z Rzeszowa. Świątynię wzniesiono z cegły, jest otynkowana. Utrzymana jest w stylu neogotyku nadwiślańskiego, na zewnątrz oszkarpowana, dach pokryto blachą miedzianą, zwieńczono sygnaturką. Wnętrze jest jednonawowe, wyposażenie pochodzi z XX-wieku. Sklepienie w kościele jest drewniane. Drewniany chór oparty został na dwóch murowanych słupach. Przedsionek posiada 6 żelaznych okien i duże, żelazne drzwi, nad którymi znajduje się łuk żelazny w formie okna. Nad frontem umieszczono żelazny krzyż.

– w niedziele i święta: 7.30, 11.00, 16.00
– w dni powszednie: 7.30, 18.00, zimą 17.00
– w święta państwowo zniesione: 7.30, 11.00, 17.00.

Odpusty: MB Bolesnej (14 września), św. Antoniego (13 czerwca).

Kaplice dojazdowe

Mostki-Nalepy – kaplica pod wezwaniem św. Judy Tadeusza, polożona 5 km od kościoła parafialnego. Początkowo Msze św. odprawiane były w budynku szkolnym. W latach 1991-1992 zbudowano kaplicę, którą 20 grudnia 1992 r. poświęcił bp E. Frankowski. Kaplica jest jednonawowa, z iglicą na prostym dachu, we frontowej części szersza z powodu zakrystii i salki po obu stronach wejścia głównego. W ścianach znajdują się prostokątne okna, a wewnątrz ozdobna boazeria oraz drewniane podbicie dachu.
– w niedziele i święta: 9.00.
Odpust: św. Judy Tadeusza (ostatnia niedziela października).

Mostki-Wasile – kaplica pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego, położona 5,5 km od kościoła parafialnego. Początkowo w miejscowości tej znajdowała się drewniana kaplica. Do budowy murowanej świątyni przystąpiono 1995 r. Poświęcenia i wmurowania kamienia węgielnego dokonał bp M. Zimałek. 31 sierpnia 1997 r. Nabożeństwa w tej kaplicy odbywają się od 1999 r. Kaplica ma formę małego kościoła. Półokrągła wnęka na frontonie zawiera na dole wejście główne, zaś w górnej części balkon, tworzący jednocześnie zadaszenie portalu. Nad nim umieszczony jest dekoracyjny, ceglany krzyż. Na dachu znajduje się klasyczna wieżyczka, zaś z tyłu kaplicy zaplecze z częścią mieszkalną.
– w niedziele i święta: 9.30.
Odpust: Przemienienie Pańskie (6 sierpnia).

Szyperki –kaplica pod wezwaniem Narodzenia NMP, położona ok. 3 km od kościoła parafialnego. Wybudowana została w 1820 r. jako kaplica greckokatolicka. Prawdopodobnie rozbudowana w 1875 r. Poważnie zniszczona podczas działań II wojny światowej. Odbudowana na początku lat 80-tych XX w. Kapliczka charakteryzuje się typowo prostym planem. Jej prostokątny korpus poprzedza niższa, równa jej długości kruchta, powiększająca niewielkie wnętrze.
w niedziele i święta: 10.00.
Odpust: Narodzenie NMP (8 września).

Do parafii należą: Jarocin, Majdan Golczański, Szyperki, Mostki z przysiółkami: Bukowa, Graba, Łoza, Nalepy, Podpory, Wasile, Sokale.

Kapłani pochodzący z parafii: H. Wojtyło, J. Chwiej.

Siostry zakonne pochodzące z parafii: H. Chwiej, A. Grząśko, L. Grząśko, M. Szulikowska, K. Szulikowska.

Grupy parafialne: koła żywego różańca, Liturgiczna Służba Ołtarza, schola.

Cmentarz: parafialny, odległość od kościoła 1,2 km.

Proboszcz - Ks. mgr lic. Stanisław Szuba (od 2019 r.)
Wikariusz - Ks. mgr Grzegorz Marzec (od 2021 r.)
Emeryt - Ks. kan. Tadeusz Kuźniar (od 2019 r.)