Pośród inicjatyw i celebracji związanych z 200-leciem powstania Diecezji Sandomierskiej, nie mogło zabraknąć wspólnego dziękczynienia za rodziny, które budowały wspólnotę lokalnego Kościoła w ciągu minionych lat oraz modlitwy o świętość małżonków. Jubileuszowe spotkanie rodzin odbyło się w Ostrowcu Świętokrzyskim i połączone było z centralnymi obchodami Roku Rodziny w całym powiecie.
Obchody rozpoczęła Msza św. na stadionie Szkoły Mistrzostwa Sportowego, której przewodniczył bp Jan Wątroba, przewodniczący Komisji ds. Rodziny przy KEP. Eucharystię koncelebrowali, bp Krzysztof Nitkiewicz, bp Edward Frankowski wraz z licznymi kapłanami. Na wspólnej modlitwie zebrali się parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, członkowie stowarzyszeń i ruchów katolickich i społecznych działających na rzecz rodziny, małżonkowie obchodzący 25-lecie zawarcia sakramentu z całej diecezji oraz całe rodziny przybyłe na wspólne świętowanie.
– Rzeczywistość Kościoła lokalnego, jaką tworzy Diecezja Sandomierska jest niezwykle bogata. Nie sposób jej ująć w jednym kadrze, tym bardziej, że Kościół to wspólne dzieło Boga i człowieka, dalszy ciąg wcielenia Syna Bożego. A to, co duchowe umyka często naszym zmysłom. Jest jednak droga, która pozwala spiąć wszystko w jedną całość – celebracja jubileuszu dwóchsetlecia przez modlitewne dziękczynienie i różnorodne inicjatywy. Dzisiaj na naszej jubileuszowej drodze spotykają się rodziny, w których dokonuje się dzieło stworzenia i zbawienia. Pragniemy wypraszać dla nich Boże błogosławieństwo, aby każda rodzina napełniona mocą Ducha Świętego mogła być Kościołem domowym – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz na rozpoczęcie wspólnej modlitwy.
Podczas homilii bp Jan Wątroba odwołał się do słów św. Jana Pawła II, który podkreślał, że „rodzina Bogiem silna, staje się siłą człowieka i narodu”.
– Fundamentem rodziny chrześcijańskiej jest sakrament małżeństwa, to przez ten sakrament Chrystus wchodzi w więź miłości między mężczyzną i kobietą i odtąd każda ich sprawa jest sprawą Jezusa. Od samego początku małżeństwo i rodzina to jest sprawa Jezusa. To On, od samego początku małżonkom, którzy wiążą się świętym węzłem małżeńskim zapewnia swoją obecność, i odtąd wszystko: ich radości i troski, ich problemy, ich sukcesy, cierpienia i wychodzenie z nich, to wszystko jest sprawą Jezusa. Dlatego tak ważny jest sakrament małżeństwa. Wiemy, jaki kryzys dotyka dzisiaj małżeństwa, jak spada gwałtownie liczba zawieranych w kościele małżeństw. Może właśnie tutaj potrzeba nam jeszcze wielkiej pracy, by młodych ludzi przekonać, aby uwierzyli w moc tego świętego sakramentu małżeństwa. Sakramentalny związek małżeński różni się od wszelkich innych form relacji między mężczyzną a kobietą dlatego, że w tę wspólną wieź wchodzi sam Jezus. To On swoją łaską towarzyszymy im, pomaga i wspiera – mówił biskup.
Podkreślając, znaczenie rodziny, jako miejsca wychowania patriotycznego biskup J. Wątroba mówił, że rodzina Bogiem silna, to nie tylko rodzina zatroskana o swój własny dom, ale to rodzina, która troszczy się o dom, którym jest Ojczyzna. – Rodzina Bogiem silna nie jest obojętna na to, co dzieje się w kraju, co się dzieje w Ojczyźnie. Rodzina to szkoła, która wychowuje najlepszych patriotów, ludzi którzy niosą w sercu i poniosą w dorosłe życie miłość do Ojczyzny, którzy znają jej historię, którzy nie są obojętni wobec tego, co się dzieje dziś, i co ma przyjść jutro. Rodzina Bogiem silna tworzy dom, w który wychowuje do bezinteresownej, zdolnej do największych poświęceń miłości Ojczyzny – podkreślał kaznodzieja.
– Rodzina Bogiem silna jest naszym skarbem, który należy otoczyć troską. Rodzina nie jest problemem, ani nie stwarza problemów, jak próbują twierdzić niektórzy. Rodzina jest szansą, wielką szansą i gwarancją na przyszłość stając się siłą człowieka i narodu. Aby tak było, rodzina sama musi zadbać o fundamenty, musi sama zaangażować się, by budować ten rodzinny dom na solidnych fundamencie, którym jest Jezus – wskazywał bp Jan Wątroba.
Zwrócił się także do małżonków świętujących srebrny jubileusz zawarcia związku małżeńskiego.
– Próbą wierności jest czas. Trzeba czasu, żeby wierność zajaśniała choćby jak polerowane srebro. Dwadzieścia pięć lat wspólnego życia w małżeństwie, to dość czasu, żeby się wierność wypróbowała. Jubileusz to święto wierności. Kochani małżonkowie jubilaci, dziękujemy wam za obecności i za wierność, z pewnością było wiele prób, wiele trudności, ale z Bożą pomocą je pokonaliście i dziś macie prawo do świętowani. My włączamy się w wasze świętowanie i modlimy się za was, abyście trwali w wierności. Jesteście skarbem, który dany jest na świadectwo, tym którzy wątpią, którzy są przekonani, że tak się nie da, że to nie możliwe, by trwać na zawsze razem. Jesteście skarbem, który my otaczamy modlitewną troską do kolejnych jubileuszy – podsumował bp J. Wątroba.
Po homilii zebrani małżonkowie jubilaci uroczyście odnowili przyrzeczenia małżeńskie. Na zakończenie Mszy św. przedstawiciele małżeństw podziękowali biskupom za wspieranie i otaczanie troską rodziny, która nieustannie narażane są na wiele prób i niebezpieczeństw prezentowanych przez świat.
Po Mszy św. biskupi osobiście złożyli gratulacje wszystkim 128 parom świętującym srebrny jubileusz małżeństwa wręczając im figurkę świętej Rodziny oraz specjalny dyplom jubileuszowy.
Jako znak obchodów Roku Rodziny w Powiecie Ostrowieckim związanych z obchodami jubileuszu odzyskania niepodległości, posadzono sadzonkę dębu „Bartka” przygotowaną specjalnie na tę okazję przez Nadleśnictwo Ostrowiec Świętokrzyski.
Następnie na stadionie rozpoczął się Piknik Rodzinny, podczas którego przewidziano szereg ciekawostek dla dzieci i młodzieży, rozstrzygnięcie konkursu rodzinnego, koncert Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej, koncert Zespołu „Pod Budą” oraz wiele innych atrakcji. Dużym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie z Leszkiem Dokowiczem oraz spotkania autorskie z Małgorzatą Ostrowską-Królikowską i Pawłem Królikowskim.
Na poszczególnych stoiskach zaprezentowały się poszczególne ostrowieckie szkoły, policja, straż pożarna i żołnierze OT. Wiele osób skorzystało z bezpłatnych badań lekarskich i profilaktycznych.