Jubileuszowy Śpiewograniec

W Tarnobrzegu odbyła się 25 edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Harcerskiej "Śpiewograniec".

Foto - Marta Woynarowska

22 lutego przypadła rocznica urodzin założycieli skautingu – sir Roberta Baden-Powella i jego żony Olave Baden-Powell. Dla upamiętnienia tej daty harcerze i skauci na całym świecie świętują Dzień Myśli Braterskiej. Nie inaczej było także w Tarnobrzegu. W piątek, już od wczesnych godzin popołudniowych, przed Szkołą Podstawowa nr 3, która zamieniona została na harcerską stanicę, zaroiło się od grup młodzieży z plecakami, instrumentami, a przede wszystkim z radosnymi okrzykami powitań. Ci, którzy są stałymi bywalcami festiwalu, po rejestracji w sztabie oddalili się do swoich kwater. Tym, którzy czuli się nieco niepewnie, pomagali sztabowcy. Po zakwaterowani i zapoznaniu się z programem jedni udali się zwiedzać miasto, inni – na próby mikrofonowe, pozostali natomiast ćwiczyli przed wieczornym. “Świeczkowiskiem”, które rozpoczęło się po uroczystym apelu oficjalnie otwierającym festiwal. “Świeczkowisko” szczególnie mocno uwidoczniło wszelkie tradycyjne symbole skautowej i harcerskiej przyjaźni.

Każdy, kto usiadł tego wieczoru w harcerskim kręgu, mógł doświadczyć uczucia bezpieczeństwa i radości, że jest częścią jakiejś wspólnoty.

W tegorocznej edycji festiwalu wzięły udział 23 zespoły z najodleglejszych rejonów kraju. Na scenie Tarnobrzeskiego Domu Kultury trwały przesłuchania konkursowe.

Jury wysłuchało 41 utworów o tematyce harcerskiej, turystycznej lub żeglarskiej i wyłoniło zwycięzców. Granitowa statuetka Grand Prix XXV Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Harcerskiej “Śpiewograniec” pojechała do Katowic. Jury postanowiło przyznać główną nagrodę 12 Próbnej Drużynie Wędrowniczej Ostatni Sojusz Ludzi i Elfów z Katowic.

Komisja konkursowa postanowiła pierwszymi miejscami nagrodzić – Zespół 104 ADH z Mirca w kategorii z podkładem muzycznym oraz Zespół Manufaktura z Annopola w kategorii z własnym akompaniamentem.

Podium wśród grup korzystających z podkładu muzycznego zajęły zespoły z Mirca – drugie miejsce zajął „Hapy”, trzecie zaś „Wichry”. W kategorii zespołów występujących z własnym akompaniamentem drugie miejsce przypadło 11 ADH Polana z Katowic. Wyróżnienia jury przyznało „A to ci dopiero” z Mielca, Harcerkom 82 DH Kubuś ze Starachowic oraz „Zodiakowi” w Kęt.