Kopcie – Niepokalanego Serca NMP

woj. podkarpackie, pow. Kolbuszowa, gm. Dzikowiec
36-121 Wilcza Wola, Kopcie 75 A, tel. 17 744 53 20
www.parafiakopcie.pl, e-mail: parafiakopcie@op.pl

Początki wsi Kopcie sięgają przełomu XVII i XVIII w. Do 1740 r. były ona przysiółkiem Lipnicy. Od chwili powstania Kopcie przynależały do parafii Dzikowiec. Starania o utworzenie ośrodka duszpasterskiego we wsi rozpoczął proboszcz z Dzikowca ks. Stanisław Sudoł w grudniu 1945 r. Początkowo nabożeństwa odbywały się w sali szkolnej. 9 października 1948 r. bp F. Barda ustanowił parafię rzymskokatolicką w Kopciach. Od tego czasu rozpoczęły się starania o wybudowanie świątyni. Odpowiednie pozwolenia udało się uzyskać w maju 1957 r. Sześć lat później nowy budynek został ukończony, jednak nie zamieszkał przy nim na stałe kapłan. Do Kopci nadal dojeżdżali duszpasterze z Dzikowca. Taki stan utrzymywał się do lipca 1969 r., kiedy rektorem kościoła został ks. S. Czarnecki. Ze względu na brak pozwolenia władz państwowych parafia w Kopciach erygowana została dopiero w kwietniu 1983 r. Kościół parafialny pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny zbudowany został w latach 1957-1963 wg projektu inż. Wawrzyńca Dayczaka z Jarosławia. Nad całością prac czuwał ks. Stanisław Sudoł. Prace murarskie prowadził Michał Schiffer z Dzikowca. Świątynię uroczyście poświęcił bp S. Jakiel 15 września 1963 r. W 1976 r. kościół otrzymał polichromię w wykonaniu artysty malarza Kazimierza Florka z Sanoka. W tym samym roku ułożono posadzkę, a rok później wyposażono świątynię w dębowe ławki. Po 1990 r. zrealizowano kolejne inwestycje, m.in. ogrzewanie kościoła, zakupiono też nowe organy elektronowe. Świątynia jest murowana z kamienia, z dachem dwuspadowym, posiadającym wieżyczkę z sygnaturką zwieńczoną krzyżem. Przyziemie kościoła z blendami arkadowymi, zwieńczone okalającym bryłę gzymsem, zrobione zostało z kamienia. Wyższa część nawy, wraz z węższym i niższym frontem i podobnym trójbocznie zamkniętym prezbiterium, wykonane są z cegły. Wszystkie trzy części smukłej budowli nakryte zostały dwuspadowym dachem z sygnaturką z latarnią o tradycyjnej formie. Wąskie okienka w szczycie, okrągła rozeta z figurą Maryi, portal oraz betonowe sklepienie są znamionami architektury modernistycznej.

– w niedziele i święta: 8.00, 11.00, 15.00 (maj, październik – listopad, Wielki Post)
– w dni powszednie: 16.00 (listopad-styczeń), 17.00 (luty – marzec, październik), 18.00 (kwiecień – czerwiec, wrzesień), 19.00 (lipiec – sierpień)
– w święta państwowo zniesione: 8.00, 19.00, zimą 16.00.

Odpusty: Niepokalanego Serca NMP (sobota po oktawie Bożego Ciała).

Do parafii należą: Kopcie, Płazówka.

Kapłani pochodzący z parafii: S. Kopeć, M. Dzióba, M. Dzióba.

Siostry zakonne pochodzące z parafii: J. Maciąg, G. Dzióba, M. Dzióba, T. Dzióba, T. Serafin.

Grupy parafialne: koła żywego różańca, Dziewczęca Służba Maryjna, Liturgiczna Służba Ołtarza, schola, Wspólnota dla Intronizacji NSPJ.

Cmentarz: parafialny, odległość od kościoła 150 m.

Proboszcz - Ks. mgr Stanisław Olszówka