Krzemień – Św. Maksymiliana Kolbe

woj. lubelskie, pow. Janów Lubelski, gm. Dzwola
23-304 Dzwola, Krzemień Pierwszy 204, tel. 15 875 28 38
www.parafiawkrzemieniu.republika.pl, e-mail: stachgieron@op.pl

Pierwsze informacje na temat wsi Krzemień pochodzą z 1572 r. Wieś przynależała do parafii Biała (Janów Lubelski). Po powstaniu parafii w Dzwoli w 1920 r. istniał zamiar przyłączenia do niej Krzemienia, ze względu na bliskie położenie (2,5 km), jednak nie wyrazili na to zgody mieszkańcy wioski. Kościół w Krzemieniu wybudowano na początku lat 80-tych XX w. i stanowił on filię parafii Janów Lubelski. Opiekę duszpasterską nad wiernymi z Krzemienia objął ks. Marek Poździk, wikariusz z Janowa. Ostatecznie parafia w Krzemieniu została erygowana 12 marca 1991 r. Kościół pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbe wybudowany został w latach 198283. W momencie rozpoczęcia prac budowlanych nie było odpowiednich pozwoleń, planu czy nadzoru technicznego. Dopiero z czasem kierownictwo nad inwestycją przejął inż. Henryk Modrakowski z Boguchwały. Pierwszą Mszę świętą w tym kościele odprawił bp B. Pylak w uroczystość Chrystusa Króla 1983 r. Kolejne niezbędne prace wykończeniowe realizowane były pod kierunkiem ks. Marka Poździka. W 2002 r. rozpoczęto prace przy remoncie i rozbudowie części mieszkalnej światyni, które zakończono rok później. Natomiast w 2008 r. zostało odnowione wnętrze kościoła. Chociaż świątynia budowana była bez projektu i bez nadzoru oraz nie ma cech żadnego konkretnego stylu architektury, stanowi przyjemną w odbiorze budowlę, nawiązującą do formy tradycyjnej. Ceglany kościół ma na frontonie wieżę, która dzięki arkadom i latarni nie jest przytłaczająco masywna. Świątynia jest jednonawowa, z zapleczem duszpasterskim i mieszkalnym dobudowanym w formie transeptu oraz z zamkniętym półkoliście prezbiterium. Wyposażenie kościoła jest tradycyjne, rzeźbione w drewnie. W ołtarzu głównym znajduje sie drewniana figura Chrystusa, rozpościerającego ramiona w geście błogosławieństwa.

Msze święte:
– w niedziele i święta: 8.00, 10.30, 16.00
– w dni powszednie: 6.00 (adwent), 7.00, 16.30 (listopad), 17.00 (październik), 18.00 (maj)
– w święta państwowo zniesione: 8.00, 18.00, zimą 16.30.

Odpusty: św. Maksymiliana Kolbe (niedziela przed uroczystością Wniebowzięcia NMP).

Do parafii należą: Krzemień Pierwszy, Krzemień Drugi.

Ogólna liczba mieszkańców: 1451.

Kapłani pochodzący z parafii: R. Pachuta.

Siostry zakonne pochodzące z parafii: J. Niedziałek CSNJ, D. Góra SDP, Z. Pachuta CSDP, L. Dycha SDP.

Grupy parafialne: koła żywego różańca, Koło Przyjaciół WSD, Legion Maryi, Liturgiczna Służba Ołtarza, schola.

Cmentarz: parafialny, odległość od kościoła 800 m.

OBSADA PERSONALNA

Proboszcz - Ks. kan. mgr Stanisław Gieroń