Liśnik Duży – NMP Królowej Polski

Parafia pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

woj. lubelskie, pow. Kraśnik, gm. Gościeradów
23-275 Gościeradów, Liśnik Duży 161a, tel. 15 838 33 39

Pierwsze informacje na temat wsi Liśnik pochodzą z 1408 r. (wcześniejsze nazwy: Lescznik, Leśnik, Leschnyk, Lesnyk). Od chwili swojego powstania wchodziła ona w skład parafii Gościeradów. Inicjatywa stworzenia samodzielnego ośrodka duszpasterskiego w Liśniku powstała w latach 80-tych XX w. Początkowo kościół, wybudowany w latach 1984-1986, stanowił filię parafii gościeradowskiej. 2 sierpnia 1991 r. bp B. Pylak stworzył Samodzielny Ośrodek Duszpasterski w Liśniku. Pierwszym rektorem tego ośrodka został ks. Tomasz Bomba. Parafia Liśnik erygowana została przez bpa W. Świerzawskiego 15 kwietnia 1994 r. Kościół parafialny pw. NMP Królowej Polski zbudowany został w latach 19841986 wg planów inż. Adama Abrama. Pracami kierował ks. Zbigniew Szcześniak, wikariusz parafii Gościeradów. Kamień węgielny pod nową świątynię poświęcił i wmurował ks. Mieczysław Bochyński 16 września 1984 r. Kościół uroczyście poświęcił bp B. Pylak 15 sierpnia 1986 r. Świątynia jest budowlą nowoczesną, ceglaną, niesymetryczną. Zawiera zaplecze z rzędem kwadratowych okien w części frontowej po lewej stronie. Wejście główne, z trójką dekoracyjnych, okrągłych okienek, jest oddzielone ceglanym, podwójnym słupem. Tylna część kościoła jest węższa i zawiera prezbiterium. Całość nakryta jest dwuczęściowym namiotem niesymetrycznie dwuspadowego dachu. W kościele znajduje się ołtarz (z obrazem MB Królowej Polski) wykonany z drewna dębowego przez Michała Murzykowskiego z Lublina.

– w niedziele i święta: 9.00, 11.00
– w dni powszednie: 18.00, zimą 17.00
– w święta państwowo zniesione: 9.00, 18.00.

Odpusty: MB Królowej Polski (3 maja).

Do parafii należą: Liśnik Duży, Kolonia Liśnik Duży, Suchodoły.

Siostry zakonne pochodzące z parafii: M. Ziółkowska.

Grupy parafialne: Grupa Modlitewna św. Ojca Pio, Koło Przyjaciół WSD, Liturgiczna Służba Ołtarza.

Cmentarz: parafialny, odległość od kościoła 300 m.

Proboszcz - Ks. mgr Piotr Mazurkiewicz