Olbięcin – Św. Apostołów Piotra i Pawła

Gm. Trzydnik Duży, pow. Kraśnik, woj. lubelskie
23-230 Trzydnik Duży, Olbięcin 171

Niedziele i święta: 9:00; 11:00
Święta państwowo zniesione: 10:00; 18:00 lub 17:00 (zimą)
Dni powszednie: 18:00 lub 17:00 (zimą)

Proboszcz - Ks. mgr lic. Henryk Bogdanienko

Dąbrowa Kolonia (2 km), Dębińszczyzna (4 km), Dębowiec (0,5 km), Liśnik Mały (3,5 km), Olbięcin, Spławy II (5 km), Trzydnik Kolonia (2,5 km), Wólka Olbięcka (3 km)

Świętych Apostołów Piotra i Pawła (29 czerwca)
Św. Tekli (niedziela po 23 września)

Parafia Olbięcin została erygowana 30 czerwca 1931 r. przez biskupa lubelskiego M. Fulmana i została włączona do dekanatu kraśnickiego (od 1961 r. do zaklikowskiego). Pierwszym proboszczem został mianowany ks. Michał Wąsik, który był w Olbięcinie w latach 1931-1937. Za jego pobytu w Olbięcinie wybudowano zrąb kościoła i pokryto go blachą, wybudowano plebanię i budynki gospodarcze. Od XVIII wieku istniała w parku dworskim w Olbięcinie kaplica p.w. św. Tekli i była kościołem filialnym parafii Dzierzkowice. W 1943 roku została przez Niemców rozebrana, a część jej wyposażenia została przeniesiona do kościoła parafialnego m.in. zabytkowy czarny ołtarz z rzeźbą przedstawiającą Trójcę Przenajświętszą. Obecny kościół parafialny jest drewnianym trzynawowym kościołem wybudowanym w latach 1935-1937 wg projektu arch. Bohdana Kelles-Krausego, który zrealizował majster z Potoka Jan Pietrzyk. Przy prezbiterium są dwie zakrystie a nad nawą wieżyczka na sygnaturkę. W r. 1937 proboszczem parafii Olbięcin został ks. Walenty Gozdalski z Urzędowa. za jego czasów dokończone zostało krycie dachu kościoła, obicie sufitu, szalowanie, ułożenie posadzki. Poświęcenie kościoła miało miejsce 26 września 1937 roku. Ołtarz główny wykonany przez Zasadniczą Szkołę Zawodową w Zawichoście. Od 1953 roku proboszczem został ks. Piotr Gąder. Za jego czasów zakupiono 15-głosowe organy firmy Biernackiego z Krakowa, wybudowano nową drewnianą dzwonnicę krytą blachą, zakupiono dwa nowe dzwony firmy Felczyńskiego z Przemyśla, rozpoczęto budowę nowej murowanej plebanii. Od 1982 r. administratorem parafii został ks. Antoni Świerkowski. Dokończono budowę plebanii, ogrodzono kościół nowym drewnianym parkanem, pomalowano blachę na kościele, a wewnątrz kościoła dokonano renowacji. Parafia posiada akta parafialne od 1931 r.