Ostrowiec Św. – Św. Kazimierza

OSTROWIEC ŚWIĘTOKRZYSKI

Parafia pod wezwaniem św. Kazimierza

woj. świętokrzyskie, pow. Ostrowiec Św., gm. Ostrowiec Św.
27-400 Ostrowiec Św., ul. Jana Pawła II 41, tel. 41 266 44 62
www.parafiakazimierz.ostrowiec.pl

Parafia pw. św. Kazimierza w Ostrowcu Świętokrzyskim znajduje się na os. Pułanki. Dzielnica ta przynależała do parafii pw. św. Michała Archanioła w tymże mieście. Starania o utworzenie placówki duszpasterskiej na tym osiedlu rozpoczęły się w połowie lat 70-tych XX w. Władze miejskie nie wyznaczyły jednak wtedy odpowiedniego miejsca pod przyszłą świątynię. Inicjatywę tę ponownie podjął bp E. Materski w sierpniu 1982 r., prosząc jedynie o pozwolenie na budowę na os. Pułanki punktu katechetycznego. Pomimo początkowego sprzeciwu prezydenta miasta ostatecznie stronie kościelnej udało się uzyskać odpowiednie pozwolenia. Jesienią tegoż roku parafia św. Michała Archanioła kupiła od likwidowanej cementowni w Wierzbicy barak, który udało się złożyć na przełomie 1982 i 1983 r. Pierwsza Msza święta, która połączona była z poświęceniem krzyża postawionego na placu nieopodal tymczasowej kaplicy, miała miejsce 13 lutego 1983 r. Tydzień później bp Edward Materski poświęcił kaplicę, której patronem został św. Kazimierz. Jej duszpasterzem został ks. Hernyk Żółciak. Parafia św. Kazimierza w Ostrowcu Świętokrzyskim erygowana została 14 stycznia 1984 r. Kościół parafialny pw. św. Kazimierza jest budowany od 1997 r. wg projektu inż. Zofii Łotkowskiej z Sandomierza. Nad realizacją inwestycji czuwał ks. Kazimierza Sala, natomiast prace wykończeniowe i dekoracyjne prowadzi obecny proboszcz ks. Marek Dzióba. Przeniesienie liturgii z tymczasowej kaplicy do wykańczanego kościoła miało miejsce 13 kwietnia 2008 r. Nową świątynię poświęcił wówczas bp A. Dzięga. Świątynia jest ceglaną budowlą, która posiada cechy późnego modernizmu i postmodernizmu. Choć jest niesymetryczna, przez usytuowanie frontowego okna i wieży pod kątem obok osi fasady, kaplicę boczną i rzeźbiarski charakter załamanych artystycznie ścian, to jednak zawiera powtarzane elementy dekoracyjne różnej wielkości okien. Wnętrze kościoła nie jest jeszcze w pełni wyposażone. Strop o trapezowym przekroju podpierają i zdobią żelbetowe dźwigary i kasetony. Wzniesione dość wysoko względem nawy, trójbocznie zamknięte prezbiterium z tabernakulum i obrazem św. Kazimierza Królewicza doświetlone jest bliźniaczymi oknami, sprawiającymi wrażenie rozciętego na pół jednego półkolistego łuku po bokach.

– w niedziele i święta: 7.00, 9.00, 10.30, 12.00, 18.00
– w dni powszednie: 7.00, 18.00
– w święta państwowo zniesione: 7.00, 18.00.

Odpust: św. Kazimierza (4 marca).

Kaplica akademicka

Wyższa Szkoła Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim
– w niedziele i święta: 7.30.

Do parafii należą: ulice Ostrowca Świętokrzyskiego – Akademicka, Al. Jana Pawła II (część), Botaniczna, Iłżecka (część), Jesienna, Kruczkowskiego, Letnia, Łąkowa, Mokra, Przeskok, Przesmyk, Siennieńska (część), Targowa, Torfowa, Trzeciaków (część), Waryńskiego (część), Wiosenna, Wodna, Wylot, Zielna; oraz os. Pułanki.

Kapłani pochodzący z parafii: T. Romański, G. Rożek, M. Szawan.

Siostry zakonne pochodzące z parafii: M. Drozd.

Grupy parafialne: Bractwo Krwi Chrystusa Pana, koła żywego różańca, Koło Przyjaciół WSD, Legion Maryi, Liturgiczna Służba Ołtarza, Ruch Światło-Życie, Rycerstwo Niepokalanej, schola.

Cmentarz: komunalny, odległość od kościoła ok. 2,5 km.

Proboszcz - Ks. mgr lic. Marek Dzióba
Wikariusz - Ks. mgr Zbigniew Szwałek (od 2023 r.)
Wikariusz - Ks. mgr Krzysztof Piekarski (od 2023 r.)
Wikariusz - Ks. mgr Roman Kowalski (od 2023 r.)
Rezydent - Ks. Roman Składanowski