Parafia zarządzana przez diakona

W rzymskiej dzielnicy Cinecittà powstała pierwsza parafia zarządzana przez diakona stałego. W niedzielę 16 września wprowadzenia do wspólnoty parafialnej dk. Andreę Sartoriego dokonał biskup pomocniczy Rzymu Gianpiero Palmieri.

Parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzymie od niedzieli 16 września administrowana jest przez diakona-proboszcza Adreę Sartoriego, któremu Biskup Rzymu zlecił odpowiedzialność za katechizację wiernych, udzielanie sakramentu chrztu i małżeństwa, a także rozdzielanie Komunii św. chorym.

Zgodnie z decyzją przełożonych nowemu proboszczowi w kierowaniu parafią pomagać będzie ks. Roko Celenti, któremu polecono sprawowanie Mszy świętej oraz sakramentu pokuty i pojednania.

W historii Kościoła nie jest to pierwszy przypadek, kiedy odpowiedzialność za wspólnotę parafialną biskup zleca diakonowi, ale w diecezji Rzymu, kierowanej przez Ojca Świętego jest to zupełna nowość.

Ks. Grzegorz Słodkowski
Rzecznik Diecezji Sandomierskiej