Peregrynacja relikwii rodziny Ulmów – od św. Michała Archanioła do sanktuarium Miłosierdzia Bożego

W przedostatnim dniu peregrynacji, relikwie błogosławionej rodziny Ulmów dotarły do sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wydarzenie wpisało się w program trwających misji świętych, zorganizowanych z okazji 40-lecia erygowania parafii.

Relikwiarz i obraz rodziny z Markowej zostały wniesione do świątyni przez proboszcza parafii ks. Marka Kumora oraz rodzinę zaangażowaną w życie religijne i kościelne.

Podczas przywitania, małżonkowie zaznaczyli, że obecność relikwii przypomina o ważnych wartościach takich jak miłość, odwaga, praca i poświęcenie, które kierowały życiem rodziny Ulmów. Zwrócili uwagę, że ich życie rodzinne było zawsze otwarte na Pana Boga i na pomoc bliźnim. Wskazali, że rodzina Ulmów była wzorem miłości małżeńskiej, rodzinnej oraz miłości do bliźniego, czego dowodem są podkreślone fragmenty Pisma Świętego dotyczące przykazania miłości do Boga i bliźniego oraz przypowieść o miłosiernym Samarytaninie. W swoich przemówieniu podkreślili, że Ulmowie są dla wspólnoty ponadczasowym wzorem, inspirującym do odnowienia i pogłębienia własnych relacji małżeńskich i rodzinnych.

Po odmówieniu koronki do Bożego Miłosierdzia i zawierzeniu rodzin błogosławionym męczennikom, została odprawiona Msza święta koncelebrowana pod przewodnictwem proboszcza parafii, który we wstępie do liturgii zwrócił uwagę na przykład rodziny Ulmów, zachęcając wiernych do refleksji nad tym, jak kochać męża, żonę, sąsiada oraz każdego, kogo Bóg stawia na naszej drodze. Podkreślił, że rodzina z Markowej może pomóc zrozumieć, na czym polega przykazanie miłości i jak wygląda prawdziwa miłość chrześcijańska.

W kazaniu ks. Tomasz Bieliński, prowadzący misje święte, mówił o zaufaniu rodziny Ulmów do Pana Boga. Zaznaczył, że miłość jest potężniejsza niż śmierć, co najlepiej pokazuje życie Jezusa Chrystusa. Dodał również, że jako pielgrzymi idący do nieba, mamy nauczyć się kochać jak rodzina Ulmów. W ten sposób odpowiemy w pełni na bezwarunkową miłość, którą otrzymujemy od Boga.

Na zakończenie Mszy św. proboszcz pobłogosławił wiernych relikwiami błogosławionych męczenników.

Wieczorem wierni wzięli udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej z relikwiami rodziny Ulmów, która przeszła ulicami parafii. Po dotarciu do kościoła odśpiewano wspólnie Apel Jasnogórski.

Ks. Grzegorz Słodkowski
Rzecznik Diecezji Sandomierskiej