Potok Wielki – Św. Mikołaja Bpa

woj. lubelskie, pow. Janów Lubelski, gm. Potok Wielki
23-313 Potok Wielki, Potok Wielki 101, tel. 15 874 02 01
www.potokwielki.stronaparafialna.pl

Pierwsza informacja na temat Potoka i istniejącej w nim parafii pochodzi z 1326 r. W tym czasie funkcjonował tam drewniany kościół pw. św. Mikołaja. Kolejna murowana świątynia powstała ok. poł. XV w. Teren parafii Potok był bardzo rozległy. W XIX w. posiadała ona kościoły filialne w Blinowie i Rzeczycy Ziemiańskiej oraz kaplicę dworską w Potoczku (z końca XVIII w.). W latach 80-tych XX w. z jej terytorium zostały utworzone parafie w Potoku Stany, Brzezinach, Węglinie i Hucie Józefów. Kościół parafialny pw. św. Mikołaja zbudowany został ok. 1460 r. Świątynia była wielokrotnie remontowana i restaurowana (m.in. ok. 1781 r.). W 1881 r. budynek całkowicie spłonął. Odbudowany został dopiero w 1904 r. Wówczas nadano mu obecny wygląd (wykuto nowe okna, do zakrystii dobudowano przedsionek). Gruntowną restaurację kościoła przeprowadził na przełomie XX i XXI w. ks. Stanisław Piasecki – m.in. wymieniono dach i posadzkę, wykonano renowację ołtarzy i elewacji zewnętrznej. Świątynia jest murowana z kamienia i cegły, otynkowana oraz oszkarpowana. Prezbiterium jest niższe i węższe od nawy. Dach pokryto blachą, z sygnaturką nad nawą. Do prezbiterium dostawiona jest zakrystia i skarbczyk, przy nawie zaś kruchta. W budowli zachowały się portale gotyckie z XV w. Wnętrze jest jednonawowe. Wyposażenie kościoła stanowią trzy ołtarze. Zachował się XVIII-wieczny obraz MB oraz kilka zabytkowych rzeźb.

– w niedziele i święta: 8.00, 9.30, 12.00
– w dni powszednie: 7.00, 7.30
– w święta państwowo zniesione: 8.00, 10.00, 17.00.

Odpusty: św. Mikołaja (6 grudnia), Uroczystość Trójcy Przenajświętszej, MB Częstochowskiej (ostatnia niedziela sierpnia).

Do parafii należą: Dąbrowa, Felinów(część) ,Kolonia Potok Wielki, Kolonia Stojeszyn (część), Potok Wielki, Potoczek(część), Radwanówka (część), Stawki, Wola Potocka, Zarajec Potocki (część).

Kapłani pochodzący z parafii: R. Wołoszczak, J. Kusy, P. Tylus, D. Szymanowski, W. Miśkiewicz, M. Czajka, A. Żurawicz, E. Kozłowski, M. Startek, A. Galek, P. Galek.

Grupy parafialne: Dziewczęca Służba Maryjna, koła żywego różańca, Koło Przyjaciół Radia Maryja i Telewizji Trwam, Koło Przyjaciół WSD, KSM, Liturgiczna Służba Ołtarza, schola.

Cmentarz: parafialny, odległość od kościoła 800 m.

Proboszcz - Ks. mgr lic. Artur Dyjak
Wikariusz - Ks. mgr Krzysztof Cisowski (od 2022 r.)