Preludium Jubileuszu Muzeum Diecezjalnego

Uroczystą prezentacją nowych dzieł zostały zainaugurowane obchody 120 rocznicy powstania Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu.

W inauguracji obchodów 120. rocznicy utworzenia Muzeum wzięli udział: bp Krzysztof Nitkiewicz, burmistrz Sandomierza Marcin Marzec, starosta sandomierski Marcin Piwnik, przedstawiciele samorządu, instytucji naukowych, muzeów, artyści i liczni goście z całej Polski.

Po przywitaniu gości przez dyrektora ks. Andrzeja Rusaka, biskup Nitkiewicz nawiązał do egipskich obelisków, które papież Sykstus V umieścił w Rzymie, aby wskazywały ludziom niebo.

– Działalność naszego muzeum wpisuje się również w misję Kościoła. Zgromadzone w nim eksponaty, organizowane wystawy i lekcje mówią o Bogu, skłaniają do refleksji i obdarowują pięknem. Chronimy jednocześnie bezcenne dziedzictwo kościelne, narodowe i sandomierskie – powiedział biskup.

Następnie zabrała głos pani kustosz Urszula Stępień, która przedstawiła nowe eksponaty umieszczone pośród stałej wystawy muzealnej. Zaprezentowany został cykl obrazów Joanny Gałeckiej pt. „Kijów i Czernihów. Dla walczącej Ukrainy”, akwaforty Ryszarda Gancarza poświęcone Muzeum Diecezjalnemu, oraz dzieła różnych malarzy, które trafiły do sandomierskiej placówki z innych muzeów na zasadzie okresowej wymiany.

Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu zostało powołane do istnienia w 1902 roku i mieści się w gotyckim Domu Długosza.

Ks. Grzegorz Słodkowski
Rzecznik Diecezji Sandomierskiej