Serbinowskie dziękczynienie za św. Jana Pawła II

15 marca 2023 roku w naszej parafii dziękowaliśmy za  św. Jana Pawła II.  Mszy Świętej przewodniczył Ks. prał. dr Jan Biedroń, który również wygłosił okolicznościową homilię. Ksiądz Proboszcz wskazał na wielkie zasługi św. Jana Pawła II.

Gromadzimy się w tych dniach w wielu miejscach Polski na modlitwie, aby dziękować Bogu za Św. Jana Pawła II. My dziś tę modlitwę wypowiadamy w czasie środowej Nowenny do MBNP, a jej zwieńczenie będzie przy pomniku Św. Jana Pawła II. Jesteśmy bowiem świadkami bezprecedensowych ataków na osobę Jana Pawła II. Dlatego kolejny raz, chcemy sobie uświadomić, że Św. Jan Paweł II, był darem dla wszystkich. Oczyszczał nas za przykładem Jezusa z chorób, uwalniał z lęków, budził poczucie godności dodawał odwagi, modlił się z nami i za nas. W swoim nauczaniu często zapraszał do refleksji nad ludzką godnością, nazywano go obrońcą praw człowieka. Temat obrony życia poczętego i godności człowieka tkwił bardzo mocno w jego umyśle i sercu. Bronił najsłabszych. Mówił: człowiek nigdy nie zazna szczęścia kosztem drugiego człowieka, niszcząc jego wolność, depcząc jego godność, hołdując egoizmowi – wskazywał Ksiądz Proboszcz.

Kaznodzieja również odniósł się również do medialnych doniesień kwestionujących świętość Jana Pawła II.

(…) Osoby badające rzetelnie historię pontyfikatu Ojca Świętego doskonale wiedzą, że kwestie ochrony dzieci i młodzieży oraz przeciwdziałania wszelkim nadużyciom ze strony duchownych stanowiły dla Niego najwyższy priorytet. I dlatego konieczne jest sprawiedliwe osądzenie i ukaranie sprawców tych czynów.  Św. Jan Paweł II jako pierwszy wprowadził w Kościele przepisy prawne zwiększające realnie ochronę dzieci i młodzieży. Prowadził przede wszystkim do źródła życia i mocy, do Boga – bo był prorokiem. Trzeba więc i należy dalej wsłuchiwać się w te prorocze przesłania które nam zostawił. (…) Ten, kto kwestionuje świętość Jana Pawła II jest zaślepiony swymi uprzedzeniami i jest to tym bardziej przykre, że robią to również niektórzy katolicy. Św. Jan Paweł II w ciągu swojego pontyfikatu zdobył sobie u nas autorytet i ten autorytet dalej pozostanie – mówił kaznodzieja.

Po zakończonej Eucharystii oraz nowennie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy dalsza część modlitwy miała miejsce przy pomniku św. Jana Pawła II, znajdującego się przy skrzyżowaniu ulic: Generała Władysława Sikorskiego oraz Kazimierza Wielkiego. Krótkie rozważanie poprzedziło wspólną modlitwę różańcową, którą poprowadził Ksiądz Proboszcz. Na zakończenie zostało udzielone wszystkim zgromadzonym Boże błogosławieństwo.