Stalowa Wola – Matki Bożej Różańcowej

37-450 Stalowa Wola, ul. Energetyków 20, tel. 15 844 43 34
mbrozancowej.stalowa-wola.pl,
mbr.stw@gmail.com

Parafia pw. MB Różańcowej w Stalowej Woli znajduje się na terenie osiedli Chyły, Swoły i Ozet. Dwa pierwsze z nich zostały utworzone na terenie wcześniej istniejących przysiółków (historia Chyłów sięga XV w.), które przynależały do parafii Rozwadów. Inicjatywa stworzenia dla nich ośrodka duszpasterskiego powstała tuż po zakończeniu I wojny światowej. Głównym pomysłodawcą budowy kaplicy na Chyłach był kapucyński tercjarz Ignacy Chyła. Z pomocą przyszedł mu znany rozwadowski kapucyn o. Hieronim Ryba. Budynek sakralny powstał w latach 1922-1925. Ze względu na to, iż kapłani z Rozwadowa nie byli w stanie odprawiać w tej kaplicy dodatkowej Mszy świętej niedzielnej, opiekę duszpasterską nad nią objęli kapucyni. Po powstaniu parafii pw. św. Floriana w Stalowej Woli w 1947 r. kaplica na Chyłach stała się filią tej placówki. Od 1966 r. Msza święta była tam regularnie odprawiana w każdą niedzielę. Ze względu na dużą odległość od kościoła pw. św. Floriana i trudności komunikacyjne mieszkańcy Chyłów, Swołów i Ozetu podjęli starania o przyznanie im stałego duszpasterza. 30 lipca 1967 r. bp I. Tokarczuk wyznaczył do tego zadania ks. Edwarda Frankowskiego. Nie można jednak daty tej uznać za moment utworzenia parafii, bowiem formalne uznanie nowej placówki przez władze administracyjne nastąpiło dopiero w listopadzie 1982 r. Pomimo usilnych starań ówczesne władze państwowe nie wyrażały zgody na rozbudowę kaplicy, dlatego ks. Frankowski rozpoczął poszukiwania nowego miejsca pod budowę świątyni. Już jako proboszcz parafii MB Królowej Polski w Stalowej Woli w lipcu 1976 r. wynajął dom z budynkiem gospodarczym przy ul. Wesołej 1. Zamieszkał tam nowy duszpasterz ks. Stanisław Wdowiak, który zaadaptował budynek gospodarczy na tymczasową kaplicę. Funkcjonowała ona około 10 lat, do chwili, kiedy wybudowano nową świątynię przy Szkole Podstawowej nr 5. Kościół parafialny pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa wybudowany został w latach 1984-2002 wg projektu inż. Gerarda Pająka oraz inż. Adama Tarnawskiego. Dolny kościół powstał przed 1986 r., pod kierunkiem ks. S. Wdowiaka. Świątynię poświęcił bp I. Tokarczuk w dniu 19 października 1986 r. Kolejne lata przyniosły budowę i wykończenie górnego kościoła. Początkowo inwestycję prowadził ks. S. Wdowiak, a od 1992 r. ks. Jan Folcik. Górny kościół uroczyście poświęcił bp W. Świerzawski 7 czerwca 2002 r. Świątynia jest dwupoziomową budowlą modernistyczną, stosunkową wysoką i smukłą. Oparta jest na planie kwadratu z osią po przekątnej. Na przeciwległych rogach budowli znajdują się wieże. Na frontonie wznosi się prostopadłościenna, niejako ścięta u góry dzwonnica, zaś prezbiterium stanowi strzelista absyda w formie połowy stożka z ostrokątnymi lunetami, pokryta błyszczącą blachą nierdzewną i zwieńczona krzyżem. Ściany urozmaicone są rzędami wąskich i podłużnych, prostokątnych okien, umieszczonych we wnękach przeplatanych betonowymi pilastrami nawiązującymi do szkarp. Wnętrze utrzymane jest w tonacjach bieli, czerni i szarości, kolorowe światło rzucają do niego modernistyczne witraże. Po lewej stronie nawę okala wewnętrzny balkon. Prezbiterium w absydzie oświetlone jest górnym, trójkątnym oknem, którego światło, wraz ze zwężającymi się ku górze ścianami, tworzy efekt światłości niebieskiej, padającej na prosty, betonowy krzyż.

– w niedziele i święta: 7.30, 9.00, 10.30, 12.00 18.00
– w dni powszednie: 7.00, 18.00
– w święta państwowo zniesione: 7.30, 9.00, 10.30, 18.00.

Odpusty: Matki Bożej Różańcowej (7 października), Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Kaplica dojazdowa

Stalowa Wola-Chyły – kaplica pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej, położona ok. 1 km od kościoła parafialnego. Wybudowana została w latach 1922-1925, a poświęcona w 1928 r. Jej rozbudowa miała miejsce w latach 1994-1995 pod kierunkiem ks. J. Folcika. Poświęcenia przebudowanej kaplicy dokonał bp E. Frankowski 8 października 1995 r. Kaplica jest budowlą prostą w swojej architekturze, jednonawową zamkniętą trójbocznie, z rzędami półkoliście zwieńczonych okien pod dwuspadowym dachem. Od przodu z przyczółkowego dachu nad wejściem wyrasta wtulona w całość bryły ośmioboczna wieża z ostrosłupowym dachem.
– w niedziele i święta: 9.00
– w maju, październiku: 17.30.

Do parafii należą: ulice Stalowej Woli – Akacjowa, Chodkiewicza, Chyły, Energetyków, Koniecpolskiego, Koper, Kwiatowa, Łąkowa, Makowa, Malinowa, Parkingowa, Pień- kowskiego, Słoneczna, Spokojna, Swoły, Sopocka, Sosnowa, Szkolna, Wańkowicza, Wesoła, Wąska, Wyspiańskiego, Wyczółkowskiego, Wrzosowa, Zamojskiego, Zaułek.

Kapłani pochodzący z parafii: W. Przepadło, M. Zinkiewicz OFM Cap., T. Waściński CSsR, D. Żelazko.

Grupy parafialne: Akcja Katolicka, Domowy Kościół, Dziewczęca Służba Maryjna, Honorowa Straż NSPJ, koła żywego różańca, Koło Przyjaciół WSD, KSM, Liturgiczna Służba Ołtarza, schola.

Cmentarz: komunalny, odległość od kościoła 5,5 km.

Proboszcz - Ks. kan. mgr Józef Rainer (od 2018 r.)
Wikariusz - Ks. mgr Krzysztof Mikulski (od 2020 r.)
Wikariusz - Ks. mgr Robert Zynwala (od 2021 r.)