Stalowa Wola – Opatrzności Bożej

woj. podkarpackie, gm. Stalowa Wola, pow. Stalowa Wola
37-450 Stalowa Wola, ul. Poniatowskiego 41, tel. 15 844 50 89, 15 842 66 78
www.parafiaopatrznosci.pl, e-mail: opatrznosc@poczta.pl

Parafia pw. Opatrzności Bożej w Stalowej Woli zlokalizowana jest na terenie osiedli Poręby oraz Młodynie. Inicjatywa stworzenia placówki duszpasterskiej na tym terenie powstała na początku lat 80-tych XX w. Na os. Poręby znajdował się plac, który był własnością Elektrowni Stalowa Wola. Tam właśnie planowano wybudować nowy kościół. Pomysłowi temu przeciwstawić się chciały władze komunistyczne, które w tym miejscu zamierzały wybudować mieszkania dla pracowników milicji i bezpieki. Po rozpoczęciu prac przybyli tam ks. Edward Frankowski i wierni z pobliskich osiedli. Przekonali oni robotników do przerwania prowadzonych robót, a na placu ustawili krzyż z obrazem MB. W tym czasie odbyło się tam pierwsze nabożeństwo. Niedługo potem na placu postawiono prowizoryczną kaplicę. Pierwsza Msza święta w jej wnętrzu odbyła się 22 maja 1984 r. Rektorem tymczasowej kaplicy pw. Opatrzności Bożej został dotychczasowy wikariusz parafii pw. MB Królowej Polski ks. Jerzy Warchoł (30 maja 1984 r.). Parafia na Porębach erygowana została przez bpa I. Tokarczuka 9 czerwca 1986 r. Utworzono ją z terenów stalowowolskich parafii św. Floriana i MB Królowej Polski oraz rozwadowskiej parafii Zwiastowania NMP. Decyzja o erygowaniu parafii zaakceptowana została przez władze państwowe dopiero 11 listopada 1987 r. Kościół parafialny pw. Opatrzności Bożej wzniesiony został w latach 1990- 1993 wg projektu inż. Aleksandra Holasa z Poznania oraz konstruktora inż. Janusza Wujca. Pracami kierował ks. Jerzy Warchoł. Poświęcenie świątyni miało miejsce w dniu 3 maja 1993 r. W kolejnych latach trwały prace dekoracyjno-wykończeniowe. Konsekracji kościoła dokonał bp W. Świerzawski 12 maja 2002 r. Nowoczesny kościół o postmodernistycznym kolorycie nawiązuje do wezwania świątyni oraz do bizantyjskich bazylik. Masywna i przysadzista bryła to spłaszczona nieco kopuła z centralnie położoną latarnią o tradycyjnej formie, oparta na kwadratowym cokole o półkolistych ścianach bocznych i dachu, który stanowiąc kontynuację kopuły, opada między łukami ścian aż ku przyziemiu. Na każdej ze ścian znajduje się okrągła rozeta stanowiąca wraz z górnym światłem latarni oświetlenie kościoła. Wnętrze jest przestronne i jednolite. Dekoracją ołtarza głównego na jednym z boków kwadratowej świątyni jest duży, mosiężny krucyfiks, stylizowany na papieski. Pod nim umieszczona jest wnęka z tabernakulum w metaloplastycznej dekoracji płonącego krzewu. W rogach i wnękach świątyni znalazło się miejsce na ołtarze boczne oraz konfesjonały. Kopuła ponad nawą wypełniona jest powtarzającymi się, betonowymi, ozdobnymi wnękami. Wnęki w formie półkolistych blend dzisiaj wypełniają malowane postacie świętych polskich.

– w niedziele i święta: 7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 13.00, 17.00, 19.00
– w dni powszednie: 7.00, 18.00
– w święta państwowo zniesione: 7.00, 9.00, 17.00, 18.15.

Odpusty: św. Kazimierza (4 marca), Opatrzności Bożej (I niedziela lipca).

Do parafii należą: ulice Stalowej Woli – Aleja Jana Pawła II (część), Poniatowskiego (część), Wojska Polskiego, KEN (część), Chopina.

Kapłani pochodzący z parafii: P. Paterek, T. Nadbereżny, P. Wiśniowski, R. Miller OFM.

Siostry zakonne pochodzące z parafii: A. Kulpa, A. Gądek, U. Głuszak, D. Tonderys, B. Płóciennik.

Grupy parafialne: Apostolstwo Dobrej Śmierci, Domowy Kościół, Grupa Adoracyjna, Grupa Biblijna, harcerstwo, koła żywego różańca, Liturgiczna Służba Ołtarza, schola, wolontariat, Wspólnota dla Intronizacji NSPJ.

Cmentarz: komunalny, odległość od kościoła 2 km.

Proboszcz - Ks. kan. dr Krzysztof Kida (od 2012 r.)
Wikariusz - Ks. mgr Jan Kania (od 2022 r.)
Wikariusz - Ks. mgr Konrad Bąk (od 2022 r.)