Stalowowolska Szkoła Wiary

W ramach przeżywanego w Stalowej Woli Miesiąca Kultury Religijnej, 10 września 2019 r. został  zainaugurowany w parafii Matki Bożej Królowej Polski całoroczny cykl otwartych wykładów, katechez i pogadanek z zakresu teologii, filozofii i religii pod nazwą Stalowowolska Szkoła Wiary. Spotkania poświęcone są najbardziej nurtującym problemom wiary i dylematom moralnym współczesnego człowieka. Wykłady od września do czerwca, będą odbywać się w trzech największych parafiach Stalowej Woli: Matki Bożej Królowej Polski, Opatrzności Bożej i św. Floriana.

W miesiącu wrześniu został podjęty temat: Dlaczego Ateizm staje się modny?, który głosi ks. dr Grzegorz Martyna. Pierwsze spotkanie w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli zgromadziło około 50. słuchaczy.

Prelekcja dotyczyła źródeł współczesnego ateizmu, metodycznego i zaplanowanego tworzenia kultury i społeczeństw laickich w ramach coraz szerzej rozumianej mody na ateizm. Postawa laicka jest modna i pożądana nie tylko w kręgach ludzi nauki i popkultury ale coraz częściej staje się sposobem na życie wśród dzieci i młodzieży. Wykładowca przybliżył słuchaczom praktyczne konsekwencje i bezpośredni wpływ niewiary na rozumienie celu i sensu życia człowieka w wymiarze indywidualnym, rodzinnym i społecznym. Zwracał uwagę, że ateizm praktyczny (niewiara w Boga) to nie tylko problem laicyzujących się społeczeństw zachodu lecz coraz częściej wyzwanie dla naszej polskiej rzeczywistości.

17 września odbyło się kolejne spotkanie poświęcone temu tematowi w parafii Opatrzności Bożej. Wzięły w nim udział grupy działające w  parafii: Koła Żywego Różańca, Grupa Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa, Grupa Biblijna, Oaza Rodzin i Apostolstwo Dobrej Śmierci, a także młodzież licealna, w sumie około 50. osób. Obszerniejszą relację z prelekcji można obejrzeć w parafialnej telewizji internetowej Providentia.

Na ostanie spotkanie w miesiącu wrześniu dotyczące zagadnienia mody na ateizm oraz przyczyn współczesnej niewiary zapraszamy 24 września o godz. 19.00 do parafii św. Floriana. Natomiast październik zostanie poświęcony zagadnieniu: Skąd wiemy, że Bóg naprawdę istnieje?

Wykłady przeznaczone są dla wszystkich, którzy pragną wiedzieć o Bogu więcej i chcą pogłębić swoją wiarę, poszerzyć wiadomości o Kościele, człowieku i świecie. Szczególnie nasze zaproszenie kierujemy do osób poszukujących odpowiedzi na pytania nurtujące współczesnego człowieka.

Organizatorzy SSZW

Red.