Dnia 16 października, rada miejska Staszowa przyjęła uchwałę w sprawie obrania św. Jana Pawła II jako patrona Miasta i Gminy. Było to możliwe dzięki zgodzie watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. W posiedzeniu Rady Miejskiej uczestniczyli niektórzy przedstawiciele rządu pochodzący z województwa świętokrzyskiego, parlamentarzyści, władze samorządowe województwa, miasta i powiatu, biskup sandomierski, kapłani oraz przedstawicie wielu instytucji. Burmistrz Staszowa Leszek Kopeć oraz zaproszeni goście wyrazili radość z ogłoszenia św. Jana Pawła II patronem miasta. Zebrani mieli również okazję wysłuchania okolicznościowego wykładu oficjała sądu biskupiego ks. Michała Grochowiny.
Po zakończeniu sesji Rady Miejskiej, przy budynku Urzędu Miasta został zasadzony dąb upamiętniający doniosłe wydarzenie. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli w procesji z relikwiami św. Jana Pawła II do jego sanktuarium, gdzie bp Krzysztof Nitkiewicz przewodniczył Mszy św. Na początku liturgii odczytana została przez kanclerza kurii ks. Romana Jańca decyzja Stolicy Apostolskiej.
Bp Nitkiewicz nawiązał w kazaniu do słów św. Pawła apostoła, który nazywa Abrahama „ojcem wielu narodów”. Kaznodzieja zauważył, że także św. Jan Paweł II stał się dzięki swojej głębokiej wierze ojcem dla miliardów ludzi i po dzień dzisiejszy stanowi dla wielu ważny punkt odniesienia.
Św. Jan Paweł II okupił to ofiarą całego życia, stawiając mężnie czoła mocom zła. Również dzisiaj nie brakuje tych, którzy fabrykują perfidne kłamstwa, aby podważyć autorytet naszego świętego. Nie chodzi im ani o prawdę, ani o prawo do krytyki. Tędy przebiega front walki z Bogiem i z Kościołem, by pogaństwo mogło zapanować na nowo w naszej ojczyźnie i w sercach Polaków. Tym większe uznanie dla władz Staszowa, które w imieniu lokalnej społeczności zwróciły się z prośbą do Stolicy Apostolskiej, żeby św. Jan Paweł II został patronem miasta – powiedział ordynariusz sandomierski.
Biskup Nitkiewicz zachęcił do naśladowania świętego papieża przez złożenie wyznania wiary popartego chrześcijańskim życiem. Składa się na nie wierność przyrzeczeniom małżeńskim i powołaniu, posyłanie dzieci na religię i wypełnianie obowiązków, uczestnictwo w niedzielnej Mszy św. oraz przystępowanie do sakramentów.
To co czynił św. Jan Paweł II, powinno urzeczywistnić się także w naszym przypadku, może nie w sposób tak spektakularny, heroiczny, lecz na miarę naszych możliwości. Nie oglądajmy się na innych lecz od dzisiaj zaangażujmy się z miłością na wzór św. Jana Pawła II. Nie ma lepszego sposobu przyznania się do Chrystusa. Św. Janie Pawle II wspieraj nas w tym dążeniu – zakończył biskup.
Po zakończonej Mszy św., w Ratuszu została odsłonięta wystawa pt. „Wyszyński i Wojtyła – dramatyka życia”, którą przygotował Instytut Pamięci Narodowej.