Węglin – Niepokalanego Serca NMP

tel. (+48) 15 873 10 05

Niedziele i święta: 9:00; 11:00
Święta państwowo zniesione: 10:00; 17:00
Dni powszednie: 18:00 lub 17:00 (zimą)

Proboszcz - Ks. kan. mgr Tadeusz Krawczyk

Węglin, Węglinek (1 km), Łychów (2,5 km)

Niepokalanego Serca NMP

Kościół w Węglinie został wybudowany w stanie „surowym” w latach 1981-1982, pierwotnie jako kaplica dojazdowa parafii Potok Wielki. Kościół powstał na bazie ofiar społeczności lokalnej. Zaliczały się do niej trzy wioski: Węglin, Węglinek i część Łychowa. Projekt kościoła wykonał arch. Henryk Modrakowski. Kościół jest jednonawowy z oddzielną zakrystią w stylu -współczesnym-. Za budowę kościoła odpowiedzialny był wikariusz parafii Potok Wielki, ks. mgr Józef Łukasz. W budowie zaangażowanych było bardzo wielu ludzi. Na wyróżnienie zasługują: Jan Pęzioł, Kazimierz Szmit, Władysław Dolecki, Wacław Jaworek, Adam Woźniak. W kościele zrobiona jest mozaika ceramiczna w prezbiterium, posadzka marmurowa na całej powierzchni świątyni, jest nowe tabernakulum, a także obrazy Drogi Krzyżowej wykonane przez Majów z Kraśnika. Prace te wykonane zostały w latach 1989-1991. Kaplica ta została przekształcona w samodzielną placówkę – parafię w 1984 r. Parafia posiada akta parafialne od 1984 r.