Węglin – Niepokalanego Serca NMP

woj. lubelskie, pow. Kraśnik, gm. Trzydnik Duży
23-230 Trzydnik Duży, Węglin 104, tel. 15 873 10 05
e-mail: weglin@sandomierz.opoka.org.pl

Pierwsze informacje na temat wsi Węglin (dawniej Waglno) pochodzą z XV w. Od tego czasu przynależała do parafii Potok. Inicjatywa stworzenia ośrodka duszpasterskiego w Węglinie powstała w latach 80-tych XX w. Po wybudowaniu kościoła (1981-1982) Węglin stał się filią parafii Potok Wielki. Samodzielna parafia Węglin erygowana została przez bpa B. Pylaka 9 czerwca 1984 r. Kościół parafialny pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny zbudowany został w latach 1981-1983 wg projektu inż. Henryka Modrakowskiego. Budową kierował ks. Józef Łukasz, wikariusz z parafii Potok Wielki. Duże zaangażowanie przy wznoszeniu świątyni wykazali parafianie: Jan Pęzioł, Kazimierz Szmit, Władysław Dolecki, Wacław Jaworek oraz Adam Woźniak. Po roku 2000 prowadzone były prace przy wyposażeniu i dekoracji kościoła. Konsekracji świątyni dokonał bp A. Dzięga 1 czerwca 2008 r. Świątynia jest budowlą współczesną. W części frontowej kościół jest wąski. Od kruchty z półokrągłą arkadą nad wejściem rozszerza się ku zakończeniu nawy i prezbiterium. Na skośnych ścianach znajdują się również skośnie zamknięte okna z witraża mi. Dwuspadowy dach także zwęża się, a w konsekwencji i podnosi w kierunku frontu kościoła. Na samym przodzie nad kruchtą wznosi się wieża z blendami oraz czterema otwartymi arkadami, zwieńczona również czterema trójkątnymi szczytami. Wieżę z sygnaturką wieńczą dwa krzyżujące się, dwuspadowe daszki, na których przecięciu wznosi się krzyż. W prezbiterium znajduje się ceramiczna mozaika.

– w niedziele i święta: 9.00, 11.00
– w dni powszednie: 18.00, zimą 17.00
– w święta państwowo zniesione: 10.00, 17.00.

Odpusty: Niepokalanego Serca NMP.

Do parafii należą: Węglin, Węglinek, Łychów (część).

Kapłani pochodzący z parafii: W. Gąciarz.

Siostry zakonne pochodzące z parafii: M. Partyka, T. Chołody.

Grupy parafialne: koła żywego różańca, Koło Przyjaciół WSD, Liturgiczna Służba Ołtarza, schola.

Cmentarz: parafialny, odległość od kościoła 200 m.

Proboszcz - Ks. mgr Krzysztof Kozieł (od 2023 r.)
Proboszcz - Ks. kan. mgr Tadeusz Krawczyk